Podróże do dzikich zakątków: Spotkania z egzotycznymi zwierzętami i dziką przyrodą

W dobie cyfryzacji i urbanizacji coraz częściej szukamy oddechu w otoczeniu dzikiej przyrody. Podróże do miejsc, gdzie człowiek nie odcisnął jeszcze swojego piętna, stają się dla wielu prawdziwą pasją.

Podróżowanie do odległych zakątków naszej planety stwarza niepowtarzalną okazję do spotkania z egzotycznymi zwierzętami. Przykładowo, Park Narodowy Krugera w Południowej Afryce, to prawdziwy raj dla miłośników fauny. Spotkanie w naturalnym środowisku lwa, słonia, czy lamparta to niezapomniane doświadczenie.

Borneo, druga pod względem wielkości wyspa świata, oferuje możliwość zetknięcia się z rzadko spotykanymi gatunkami. Orangutany, nosorożce sumatrzańskie czy niezwykłe ptaki rajskie przyciągają tu miłośników dzikiej przyrody.

Badania naukowe pokazują, że taki rodzaj podróży ma znaczenie nie tylko dla nas, ludzi, ale i dla samych zwierząt. Dr Danielle Shanahan z University of Queensland w swoim artykule „Health Benefits from Nature Experiences Depend on Dose” pokazała, że kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Z drugiej strony, turystyka ekologiczna, prowadzona w odpowiedzialny sposób, jest jednym ze sposobów ochrony zagrożonych gatunków i ich siedlisk.

Niezapomniane wrażenia, które niesie ze sobą kontakt z dziką przyrodą, uczą szacunku do świata, w którym żyjemy. Dają też cenną lekcję pokory, przypominając, że nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami tej planety.

Źródło: Shanahan, D. F., Bush, R., Gaston, K. J., Lin, B. B., Dean, J., Barber, E., & Fuller, R. A. (2016). Health Benefits from Nature Experiences Depend on Dose. Scientific Reports, 6, 28551.


Sprawdź: https://billberry-apartments.pl/pl/apartamenty-gdansk-wynajem

Henryk Kwiatkowski
Ekspert ds. Turystyki | + posts

Jeden z czołowych w Polsce ekspertów ds. turystyki