Gdańsk na rowerze: Podróże po mieście na dwóch kółkach

W dzisiejszych czasach, kiedy ekologia i aktywność fizyczna stają się coraz ważniejsze, rower jest idealnym rozwiązaniem do zwiedzania miasta. A jeśli miastem tym jest Gdańsk, odkrywanie jego uroków na dwóch kółkach nabiera jeszcze większego uroku. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie poszukajmy poniżej.

Rowerem przez Starówkę

Zacznijmy od najbardziej klasycznej trasy: Stare Miasto. Malownicze uliczki, gotyckie budynki, a wszystko to otoczone staromiejską atmosferą, która na rowerze jest jeszcze bardziej wyczuwalna. Starówka jest doskonale przystosowana do ruchu rowerowego, a liczne stojaki na rowery pozwalają na bezpieczne zaparkowanie i zwiedzanie na piechotę.

Trasa wzdłuż Motławy

Kolejną trasą wartą polecenia jest ścieżka wzdłuż Motławy. Prowadzi ona przez Długie Pobrzeże, znane z Kranu Portowego, do Zielonej Brama, a następnie przez wyspę Ołowianka do Starego Portu. To doskonały sposób na podziwianie panoramy miasta z perspektywy wody.

Wśród przyrody Trójmiasta

Dla miłośników przyrody polecamy trasę przez Park Oliwski. To największy park w Gdańsku, pełen zieleni, ale i ciekawych zabytków. Właśnie to połączenie natury z historią sprawia, że trasa przez Park Oliwski jest tak atrakcyjna.

Wszystko to, a także wiele innych tras rowerowych, sprawia, że Gdańsk jest miastem niezwykle przyjaznym dla rowerzystów. A badania przeprowadzone przez dr Annę Brdulak pokazują, że rower jest nie tylko zdrowym i ekologicznym, ale też bardzo efektywnym środkiem transportu miejskiego, co czyni go doskonałym narzędziem do zwiedzania Gdańska (Brdulak, 2015).

Źródło: Brdulak, A. (2015). „Transport rowerowy w miastach jako element zrównoważonego rozwoju”. Studia i Materiały „Miscellanea Oeconomicae”, 19 (4).

Izyda Ziółkowska
Ekspert ds. Turystyki | + posts

Znana w Trójmieście Ekspert ds. Turystyki, z ponad 15 letnim stażem w branży nieruchomości.