Miasto kolorów: Spacer po kolorowych dzielnicach

Zaczynamy naszą podróż w świecie intensywnych barw, gdzie każda ulica, każdy dom, stanowi prawdziwe dzieło sztuki. Miasto kolorów nie jest jednym miejscem, to zestawienie niezwykłych dzielnic na całym świecie, które zachwycają swoją kolorystyką. Czym jednak jest ta kolorowa przestrzeń, jeśli nie zbiorem subtelnych odcieni i tętniących żywotnością tonacji, które obnażają swe piękno przed naszymi oczami?

Zanurzmy się w magiczną atmosferę tego niecodziennego miasta.

Kołobrzeg – Tęczowa Gra Świateł

Pierwszy przystanek na naszej trasie to malowniczy Kołobrzeg. Ta nadmorska miejscowość słynie nie tylko z pięknych plaż i zabytków, ale przede wszystkim z kolorowych domków na starówce. Ściany budynków są pokryte intensywnymi barwami: od soczystego czerwonego, przez spokojny błękit, aż po słoneczny żółty.

Cape Town – Burza Kolorów

Kolejnym miejscem jest Bo Kaap, multikulturalna dzielnica w Cape Town, RPA. Historia tego miejsca jest ściśle związana z różnorodnością kulturową i religijną, co zaznacza się na kolorystyce budynków. Fiolet, limonka, róż, turkus – to tylko niektóre z barw, które spotkamy przechadzając się wąskimi uliczkami tej fascynującej dzielnicy.

Guanajuato – Kalejdoskop Barw

Ostatnim punktem naszej wycieczki jest Guanajuato, meksykańskie miasto, które stanowi prawdziwy kalejdoskop barw. Wyjątkowość tego miejsca potęguje fakt, że tutaj kolor nie ogranicza się tylko do budynków, ale wtapia się również w codzienne życie mieszkańców – w ich ubrania, wyroby rzemieślnicze, kuchnię.

Nie jest tajemnicą, że kolor ma głęboki wpływ na nasze emocje i samopoczucie. W pracy pt. „Color Psychology: Effects of Perceiving Color on Psychological Functioning in Humans” autorstwa Andrew J. Elliot i Markus A. Maier, jasno widać, jak intensywne barwy mogą wpływać na nasze nastroje i decyzje.

Pojedynczy kolor potrafi ożywić miejsce, przyciągnąć uwagę, dodać energii lub wzbudzić spokój. Podczas naszej wycieczki mogliśmy doświadczyć wszystkich tych uczuć. Miasto kolorów to miejsce, które żyje, oddycha i mówi do nas poprzez barwy, którymi jest nasycone. Ta podróż, to prawdziwa uczta dla oczu, duszy i serca, pokazująca, jak barwy wpływają na naszą percepcję i doświadczenie miejsca.

Wędrujmy więc dalej, cieszmy się z każdego koloru, każdego odcienia, pamiętając, że to właśnie one nadają ton naszemu życiu, naszemu środowisku i naszym emocjom.

Źródło: Elliot, A.J. & Maier, M.A. (2014). Color psychology: Effects of perceiving color on psychological functioning in humans. Annual Review of Psychology, 65, 95-120. Link

Prof. Ernest Dąbrowski
Profesor UG | + posts

Profesor Uniwersytetu od lat wykładający wiedzę dotyczącą handlu nieruchomościami