Niezwykłe miejsca w Gdańsku: perełki Trójmiasta czekają na odkrycie

Gdańsk, jako integralna część Trójmiasta, to miejsce o fascynującej historii i niezwykłym uroku. Krągłoboki tor wybrzeża Bałtyku, starożytne ulice pełne zabytków, mieszanka wpływów kulturowych i skomplikowanej historii czynią go niepowtarzalnym. Gdańsk to miasto o wielu twarzach, które odkrywa się stopniowo, jak skomplikowaną układankę. W tym artykule prezentujemy niezwykłe miejsca, które z pewnością powinny znaleźć się na liście każdego turysty.

Wieża widokowa Bazyliki Mariackiej
W samym sercu Gdańska, dominująca na tle miejskiego krajobrazu, stoi Bazylika Mariacka. Zbudowana w stylu gotyckim, jest jednym z największych kościołów ceglanych na świecie. Jednak prawdziwe odkrycie czeka na tych, którzy zdecydują się na wspinaczkę na jej wieżę widokową. Po pokonaniu ponad 400 stopni, nagrodą jest spektakularny widok na miasto, z jego czerwonymi dachami, wąskimi uliczkami i panoramicznym widokiem na morze.

Muzeum II Wojny Światowej
Zaledwie kilka minut spaceru od Starego Miasta, w otoczeniu nowoczesnych budynków, znajduje się Muzeum II Wojny Światowej. Jest to jedno z najnowszych muzeów w Polsce, otwarte w 2017 roku, które przedstawia pamięć o wojnie z perspektywy zwykłych ludzi. Interaktywne wystawy, imponujące kolekcje przedmiotów i osobiste opowieści uczestników wojny gwarantują niezapomniane doświadczenie.

Oliwa Park i Katedra
Dalej na północ od centrum miasta leży dzielnica Oliwa, znana przede wszystkim z parku i Katedry Oliwskiej. Park Oliwski, który znajduje się na liście zabytków nieruchomych, jest prawdziwą oazą spokoju. Oferuje różnorodność krajobrazów, od francuskiego ogrodu do angielskiego parku krajobrazowego. Katedra Oliwska z kolei, to miejsce, które nie tylko zachwyca ogromem i majestatem, ale przede wszystkim słynie z jednego z największych instrumentów organowych w Polsce.

Gdańskie lwy
Gdańsk jest pełen symboli, ale jeden z nich jest szczególnie uroczy – lwie rzeźby. Są one obecne na wielu mostach, budynkach i pomnikach. Zgodnie zbadaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet Gdański, lwy są symbolem mocy, władzy i prestiżu, które Gdańsk chciał przekazać światu przez wieki [1]. Szukanie lwów to prawdziwa miejska safari, które oferuje niecodzienną perspektywę odkrywania miasta.

Europejskie Centrum Solidarności
Jednym z najbardziej symbolicznych miejsc w Gdańsku jest Europejskie Centrum Solidarności. Muzeum, które jest również centrum naukowym i spotkań, prezentuje historię Solidarności i antykomunistycznego oporu w Polsce. Dynamiczne wystawy i innowacyjne podejście do przekazywania historii czynią to miejsce absolutnie wyjątkowym.

Nieważne, czy jesteś miłośnikiem historii, architektury czy po prostu chcesz poczuć ducha tego niezwykłego miasta – Gdańsk ma wiele do zaoferowania. Każde z wymienionych miejsc to osobne doświadczenie, ale razem tworzą obraz Gdańska, który warto poznać z bliska.

Źródło:

[1] „Gdańskie lwy. Interpretacja symboliki heraldycznej w przestrzeni miejskiej na przykładzie lwów gdańskich”, Uniwersytet Gdański, 2020.

Henryk Kwiatkowski
Ekspert ds. Turystyki | + posts

Jeden z czołowych w Polsce ekspertów ds. turystyki